• Slide image one
  • Slide image four
  • Slide image two
  • Slide image five
  • Slide image six
  • Slide image seven
Zita Bružaitė PDF Email

Nesibrauti į istorinius tarpsnius, reikšmingus kontekstus, nepretenduoti į išliekamąsias vertes... Mieliau kūryboje užkoduoti tam tikrą energetiką, mintis, pojūčius ir kriptogramų pavidalais, tarsi laiškais, palikti visa tai atlikėjui, klausytojui šiai dienai... (Z.B.)

Kompozitorė Zita Bružaitė gimė 1966 m. rugsėjo 3 d. Kaune. Mokėsi Kauno J.Naujalio vidurinėje meno mokykloje (nuo 1973 m.) fortepijono klasėje, J. Gruodžio aukštesniojoje muzikos mokykloje (dabar - Kauno J.Gruodžio konservatorija) muzikos teorijos ir kompozicijos klasėje (dėst. A.Kubiliūnas), 1989 - 1994 m. Lietuvos muzikos akademijos prof. J.Juzeliūno kompozicijos klasėje. Po studijų grįžo į Kauną, su šiuo miestu šiandien susijusi ir kūrybinė, ir pedagoginė veiklos (Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentė). Zita Bružaitė yra aktyvi bei nuolatinė kūrybinių sumanymų įprasmintoja: kartu su smuikininke Ilona Klusaite 1998 m. įkūrė kintančios sudėties kamerinį ansamblį „Collegium“, populiarinantį šiuolaikinę muziką, nuo 2008 m. rengia tarptautinį šiuolaikinės muzikos festivalį IŠ ARTI Kaune, vykdo daugelį su lietuviška muzika susijusių projektų. Tris kartus dalyvavo kūrybiniuose seminaruose Austrijos miestuose, 2003 m. rezidavo Visbio (Švedija) kompozitorių centre. Tais pačiais metais tapo Lietuvos kompozitorių sąjungos rengiamo geriausių metų kūrinių konkurso laureate didelių ansamblių kategorijoje (už kompoziciją Fading Dance"), Muzikos rudens festivalio laureate ir įsimintiniausia festivalio Iš arti" kūrėja. 2008 m. apdovanota „Fortūnos“ prizu už svarų indėlį į muzikinį Kauno teatrų gyvenimą, tais pačiais metais – prizu „Tikra muzika“ už šiuolaikinę vokalinę, instrumentinę, chorinę muziką ir kūrinius vaikams, 2010 metais suteiktas „Tikros muzikos“ apdovanojimas už „Tautinės muzikos paveldo saugojimą ir puoselėjimą“. Kompozitorės Zitos Bružaitės kamerinė muzika yra išleista autorinėje CD plokštelėje Sonetai ir šokiai" (Leidėjas - VšĮ Naujosios muzikos komunikacijos centras", 2008 m.), nemaža kūrybos dalis atsispindi ir įvairių kompaktinių plokštelių rinktinėse.

Zitos Bružaitės kūryboje daugiausiai vyrauja kamerinė ir chorinė muzika, tačiau kompozitorė dažnai neria ir į sceninės, elektroninės, muzikos vaikams, teatro sritis ar konceptualius performansus. Stilistiškai kompozitorė Zita Bružaitė savo muziką pati apibrėžia kaip assorti (pranc. k.ž. gerai parinktas") arba priešdėliu post, nes muzikinė kalba sudaroma iš kruopščiai atrenkamų liaudies, viduramžių, džiazo elementų, jų jungčių, kurių rezultatas klausytojui perteikia šiuolaikiškas, romantines ar kitų epochų aliuzijas. Labiausiai kompozitorė savo kūriniuose naudoja riturnelines formas, jos kompozicinėje struktūroje įžvelgiamas kartojimas, muzikinės medžiagos transformacijos ritmo, aukščio ar dermės lygmenyse, šviesus elegiškumas ar itin vingrūs pasažai, bylojantys apie koncertiškumo prioritetus. Pastarąjį dešimtmetį Zita Bružaitė savo muzikoje remiasi aiškiai apibrėžtais muzikos fiksavimo elementais, tradicine notacija, tik kai kuriose vietose suteikdama laisvės atlikėjams.

Reikšmingesni paskutinių metų kūriniai:

NOCTURNE (2013 m.) styginių orkestrui

VĖLIŲ TAKAS (2012 m.) fortepijoniniam kvartetui

SUDIE (2012 m.) balsui, fleitai, altui ir klavesinui

CUM SPE (2011 m.) fleitai, smuikui, violončelei ir fortepijonui

RAMYBĖ (2011 m.) keturiems saksofonams

Papildomos nuorodos:

http://www.mic.lt/lt/persons/info/bruzaite

http://kmb.kvb.lt/bruzaite/?menu=izanga

http://zitabruzaite1966.musicaneo.com/